اخبار و مطالب

ساختار تشکیلاتی

ساختار تشکیلاتی


 

پردیس دانشکده‌های‌ فنی‌ دانشگاه‌ تهران،‌ هرچند عنوان‌ دانشکده را دارد، اما به‌ دلیل‌ وسعت‌ فعالیت‌ و تنوع‌ گروه‌های‌ آموزشی‌ آن‌، تشکیلات‌ وسیع‌ و منسجمی‌ را شامل می‌شود که‌ به مراتب بزرگ‌تر از تشکیلات یک دانشکده معمولی بوده و در حد‌ یک‌ دانشگاه‌ است. ساختار سازمانی و اداری دانشکده‌ فنی، به‌ بخش‌های‌ مختلفی‌ تقسیم می‌شود‌ که‌ هر یک‌ با توجه‌ به‌ وظایف‌ تعریف شده، فعالیت‌‌های مختلفی را انجام می‌دهند.

 

همگام‌ با ریاست‌ پردیس، معاونت‌‌های "آموزشی و تحصیلات تکمیلی"، "پژوهشی"، "اپشتیبانی" و "دانشجویی و فرهنگی"، کار نظارت، پیگیری و سیاست‌گزاری‌‌ها را، در 3 پردیس، هماهنگ با دیگر ارکان دانشکده بعهده دارند. دانشکده‌ فنی‌ یکی‌ از اولین‌ دانشکده‌‌‌های دانشگاه‌ تهران‌ است‌ که‌ از سال‌ 1371 با ایجاد "دفتر سرپرستی‌ تحصیلات‌ تکمیلی"‌، توجه‌ و اهمیت‌ خاصی‌ را برای‌ مقاطع‌ کارشناسی‌ ارشد و دکتری‌ قائل‌ شده‌ است‌ و در حال‌ حاضر با بیش‌ از 2840 دانشجو در مقطع‌ کارشناسی‌ ارشد و 1093 دانشجوی‌ دکتری،‌ بزرگترین‌ بخش‌ تحصیلات‌ تکمیلی‌ در دانشگاه‌ تهران را داراست‌. در شکل (1) ساختار تشکیلاتی پردیس دانشکده‌های فنی نشان داده شده است.   

 

دانشکده‌‌ها

 

به دلیل وسعت فعالیت‌‌های آموزشی و پژوهشی، تنوع زمینه‌‌های تخصصی و نیز وجود موسسه‌‌های تحقیقاتی متعدد، در سال 1384دانشکده فنی به پردیس دانشکده‌‌های فنی تغییر نام داد و 8 گروه آموزشی آن شامل: برق و کامپیوتر، مکانیک، متالورژی و مواد، معدن، عمران، شیمی، صنایع و علوم پایه به دانشکده‌های مهندسی ارتقاء سازمانی یافتند. همزمان با این تغییر ساختاری، معاونت برنامه ریزی و نظارت از معاونت‌های پردیس حذف و دو معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی با یکدیگر ادغام شدند. در ساختار جدید، معاونت‌های دانشکده‌های مهندسی نیز به دو معاونت «آموزشی» و «پژوهشی و تحصیلات تکمیلی» کاهش داده شده‌اند.

 

دانشکده‌های پردیس دانشکده‌های فنی هر یک وظیفه آموزش و تربیت مهندسین و متخصصین در رشته‌ای خاص را بعهده دارند و با برخورداری از توان بالای علمی و بهره گیری از استادان مجرب و کارآزموده، این وظیفه را به نحو احسن انجام می دهند. هم اکنون در دانشکده‌ فنی، نزدیک به 8358 دانشجو و 342 عضو هیات‌ علمی تمام وقت در نه دانشکده در سه‌ مقطع‌ کارشناسی‌، کارشناسی‌ ارشد و دکتری‌ فعالیت‌ دارند.