اخبار و مطالب

1

1


آغاز پروژه ساخت مسجد دانشکده فنی با حضور نایب رییس مجلس و رییس دانشگاه تهران

1394/02/28

مراسم کلنگ زنی و آغاز پروژه ساخت مسجد دانشکده فنی دانشگاه تهران در پردیس 2 این دانشکده همزمان با ایام مبارک بعثت حضرت ختمی مرتبت، ظهر روز یکشنبه 27 اردیبهشت ماه برگزار شد.

در این مراسم معنوی که با حضور نایب رییس مجلس شورای اسلامی، رییس دانشگاه تهران، رییس و اعضای هیأت رییسه پردیس دانشکده های فنی، رییس و مسئولین دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری، مسئولین، استادان و مدیران دانشگاه تهران و جمعی از دانشجویان برگزار شد، ابتدا دکتر محمود کمره ای رییس پردیس دانشکده های فنی در سخنانی به مشکل عدم وجود مسجد مناسب در پردیس دانشکده های فنی اشاره کرد و اعلام نمودند که این مشکل با وجود تلاشهایی که برای جذب بودجه وجود داشت تا سال جاری به نتیجه ای نرسید. دکتر کمره ای افزودند: باتوجه به اشراف آقای دکتر قلی پور، بانی محترم مسجد نسبت به این مشکل، ایشان با نیت خیری که داشتند، ساخت مسجد را با کلیه هزینه های آن تقبل نمودند و امروز مراسم آغاز این پروژه برگزار شده است. رییس پردیس دانشکده های فنی در پایان افزود: طبق توافق صورت گرفته و قرارداد منعقده، ان شااله این مسجد ظرف دو سال ساخته شده و مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت.

در ادامه مراسم، دکتر یعقوب قلی پور، استاد دانشکده مهندسی عمران و بانی ساخت مسجد، در سخنانی ضمن اشاره به انگیزه های خود در قبول ساخت مسجد گفت: من بیش از شصت سال از خداوند عمر گرفته ام و اکنون به این نتیجه رسیده ام که آنچه برای این دنیا باید انجام دهم انجام داده ام و در تلاشم تا با ساخت این مسجد که مکان تربیت معنوی دانشجویان است، توشه ای برای آخرت خود بردارم. دکتر قلی پور، مسجد را دارای فلسفه ای عمیق در سنت اسلامی برشمرد و با توجه به زیاد شدن نمازگزاران و درخواست فضاها برای این امر، اظهار امیدواری کرد که مسجد دانشکده فنی، نه تنها یک مکان برای ادای فریضه نماز، بلکه مکانی برای تلاقی علم و ایمان در بین نخبگان دانشکده فنی باشد.

بانی ساخت مسجد دانشکده فنی، در پایان با اشاره به مشخصات طرح مسجد، آن را الگویی مأخوذ از مسجدالنبی (ص) برشمرد که با شبستانی حدود 1100 متر مربع و بودجه ای بیش از 10 میلیارد ریال ساخته خواهد شد. در بخش پایانی این مراسم، حجت الاسلام و المسلمین ابوترابی فرد، نایب رییس مجلس شورای اسلامی، ضمن تشکر از نیت خیر بانی مسجد، این سنت را که یک استاد دانشگاه در بخش فنی، ساخت یک مسجد را تقبل می کند، نشانه تقوا و غلبه معنویت دانشگاه برشمرد و اظهار کرد که سنت ساخت مساجد در اسلام، سنت نیکویی است که با همه توان در طول تاریخ اسلام ادامه یافته است.

ایشان دانشکده فنی را با توجه به تعداد دانشجو، استاد و ... نیازمند داشتن مسجدی شایسته برشمرد و اظهار امیدواری کرد که ساخت این مسجد با الگوی اعلام شده و نیت خیر بانی، باعث رشد بیش از پیش معنویت در بین دانشجویان، استادان و همکاران دانشکده بشود و مسجد نمونه ای در دانشگاه تهران باشد.

پس از سخنان نایب رییس مجلس، کلنگ مسجد دانشکده فنی با همراهی نوای مداحی یکی از مداحان اهل بیت (ع) و توسط نایب رییس مجلس، رییس دانشگاه تهران و سایر مسئولین حاضر به زمین زده شد.

گزارش تصویری این مراسم در اینجا در دسترس می باشد.