اخبار و مطالب

1

1


پروفسور لطفی زاده، پدر منطق فازی، درگذشت

1396/06/19

پروفسور لطفی زاده، بنیانگذار منطق فازی، در سن ۹۶ سالگی در کالیفرنیا درگذشت.

پروفسور لطفی‌زاده، دانش‌آموخته دانشگاه تهران با درجه استاد تمامی در دانشگاه کالیفرنیا، برکلی، بازنشسته شد. وی تحصیلات عالی خود را از دانشکده فنی دانشگاه تهران آغاز کرد و در سال ۱۳۲۱ دانش‌آموخته این دانشگاه شد. سپس به آمریکا مهاجرت کرد و در دانشگاه‌های این کشور فوق لیسانس و دکترای خود را کسب کرد و به تدریس پرداخت. پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران در اسفندماه سال ۱۳۹۴ به پاس خدمات علمی پروفسور لطفی زاده، به این دانش آموخته پیشین خود دکترای افتخاری اعطا و از سردیس وی رونمایی کرد.

از دانشگاه‌های مختلف جهان ده‌ها دکترای افتخاری به پروفسور لطفی زاده اعطا شده است. لطفعلی عسکرزاده مشهور به لطفی زاده، بنیانگذار منطق فازی و استاد دانشگاه برکلی در کالیفرنیا بود. وی در سال ۱۲۹۹ شمسی برابر با ۱۹۲۱ میلادی در باکو متولد شد. پدر او یک روزنامه‌نگار ایرانی و مادرش یک پزشک روس بود. او در ۱۰ سالگی همراه با خانواده به خانه پدری مراجعت کرده و در تهران ساکن شد. لطفی‌زاده تحصیلات متوسطه را در کالج البرز (دبیرستان البرز فعلی) به پایان رساند و با کسب رتبه دوم در کنکور سراسری در رشته برق و الکترونیک دانشکده فنی دانشگاه تهران پذیرفته شد و در سال ۱۳۲۰ با مدرک لیسانس از دانشگاه تهران فارغ‌التحصیل شد.

این مصیبت را به خانواده محترم ایشان، دانشگاهیان عزیز تسلیت عرض میکنیم و از درگاه حضرت باری تعالی برای آن فقید سعید رحمت و آمرزش طلب میکنیم.